Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co včechno můžeme morčátku naučit?

27. 2. 2007
Většina lidí si myslí že morčátko je jen pro potěšení.Ale není to pravda!Morčátka se dají naučit spousta věcem!Tady jsou některé znich:


* CHOZENÍ NA "WC" - Velmi praktickou věcí je morčátko naučit chodit na jedno místo v rohu, kde bude mít "WC". Takovým nejvhodnějším místem je jak už jsem říkala roh. Na místo je praktické dát nějakou misku (ale plochou)morčátko to bude lákat Prodávají se i plastové záchody pro hlodavce,které moc nedoporučuji neboť to morčátka používají spíš na odpočinek.. Princip je zcela jednoduchý. Přesouvat - pomocí lopatky - výkaly na cílené místo. Časem by to morčátko mělo pochopit.

* PANÁČKOVÁNÍ - Četla jsem, že se dlouho tradovalo, že morčátka stát na zadních nohou neumí. Naopak panáčkovat umí velmi dobře, pokud to tedy trénují :-). Je pak legrace sledovat morčátko, které panáčkovat neumí, jak se sápe nešikovně nahoru a kynklá se ve vzduchu :-). I tady musí být určitý "talent". Morčátko za svůj výkon vyžaduje odměnu v podobě pamlsku, respektive pro dobrůtku udělají hory doly. Jako správné lákadlo poslouží hlavně zelenina nebo čerstvá tráva (mě se nejvíce osvědčila zelená píce.) Ze začátku možná bude potřeba morčátku vypomoct (jednou rukou držet pamlsek ve vzduchu nad hlavičkou a druhou rukou podepřít packy). Po čase už morčátko začne na mňamky automaticky panáčkovat :-).

* CHŮZE PO DVOU - Teď už poměrně těžký"kousek" je chůze po dvou zadních nožkách. Jinak řečeno panáčkování s chůzí. Opět pomocí pamlsku. Pokud již morčátko umí panáčkovat, můžeme začít. Opět zvedneme pamlsek do výšky, necháme morčátko panáčkovat, dáme mu odměnu, pak opět, podepřeme přední tlapky rukou a posuneme pamlsek směrem dopředu. Zprvu možná morče bude slézat dolů a odmítat, ale časem na to přijde. Prvně bude určitě vyžadovat podporu, ale později to půjde i bez ní.

* PŘÍCHOD NA ZAVOLÁNÍ - Těžkou záležitostí je příchod na zavolání jménem. Morčátka spíše reagují na zvláštní zvuky, jako je šustění pytlíkem nebo mlaskání. I když slyší o mnoho lépe než my lidi, lépe reagují na vysoké tóny. To však neznamená, že musíme na morčátka pištět :). Samy obvykle přijdou - pokud jsou tak zvyklé - na zvuky, které mají spojené s podáním jídla. Pokud však morčátko takto přivoláme a odměna se nekoná, brzy na tento zvuk přestane reagovat.(Toto je nejlepší třénovat ve výběhu,a když budete chtít slyšení na jméno tak si proto vymyslete třeba tenounký šišlaví hlásek kterým jméno budete vyslovovat!:-))

Potom některá morčátka umí se i otočt na dvouch ale to Lussy neumí tak Vám to sem nedám.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

skiny morče

(Ivana, 6. 9. 2015 19:43)

Může mít morčátko seno v kleci pořád? Bojím se,aby se nepřejedlo. Děkuji za odpověď. Ivana

parkury morčat

(šchara, 27. 1. 2009 20:37)

Ahojky, měla jsem samičku Romi, trojbarevná směska, a ta se naučila na hlasový povel otáčet se, rozbíhat a na signál skočit přes překážku. Bylo to o její velké důvěře v můj odhad. Co skok, to pamlsek. Vyrobila jsem jí z ruliček od toaleťáku a špejlí a krabiček od zubní pasty malé překážky, barevné, morče vidí jako my, a Romi skákala s nadšením. Od dvou do pěti let věku, pak už jsem jí dala důchod a klídek. To je pro mě důkaz, že morče je velmi fikané a inteligentní zvířátko a lze ho, s trpělivostí a důsledností a laskavým přístupem. Je nutné začít asi ve věku 6 měsíců, to je tak akorát přístupné novým věcem a nejlépe se učí.

Pro morčochováče

(Anďa+Lussy, 8. 6. 2007 16:13)

Já taky ne!

fakt nemusíš děkovat!

(morčochováč, 4. 6. 2007 21:35)

Já vím, je to do ní hoodně hnusný. Ty se s tím píšeš, tak aby to bylo zajímavé, poučné a hlavně by to pomohlo lidem s péčí o morče a ona si klidně příjde a zkopíruuje to..Takovýhle lidi vážně nechápu!!!

Pro morčochováče!

(Anďa+Lussy, 4. 6. 2007 17:21)

Děkuji za upozornění!Ta holka je na dost drzá,a přitom mně má v oblíbených odkazech!Ani se nedivím že jsem oblíbená,když ze mně tzak hezky čerpá!Děkuju za upozornění i na jídelníček!Díkys!

koukni!

(morčochováč, 30. 5. 2007 14:17)

koukni se http://www.morce.estranky.cz/clanky/co-vsecno-muzete-morcatko-naucit_/co-vsechno-muzete-morcatko-naucit_ a kdyžtka projdi tu stránečku, je tam hoooodně zkopírovaných článků

Pro Páju

(Anďa+Lussy, 27. 5. 2007 9:10)

Já si hned říkala že je to divné,že 2+2=5,asi tak hele nabude!=DMno,je pravda že jim opravdu stačí tu danou věc znát,a vědět,co se od ní může ekat!:D

oprava dalsi kousek

(pája, 20. 5. 2007 20:18)

promiňte..kámoška jich má 3 sem to zpletla:D:

dalsi kousek

(paja, 20. 5. 2007 20:17)

mam dve morčátka a kámoška má dvě-...dohromady jich máme obě pět..vždycky spolu chodíme ven je venčit..sedneme si před barák na deku a morčátka se kolem nás pasou...potom když jsme trochu odpočatí, zvedneme deku a táhneme ji za sebou...morčátka si na tu deku musej hodně zvyknout a cítit v ní bezpečí, lízt po ní a pod ní...potom nám za deekou běhaj...stačí když to umí jen jedno morče, protože ty další běhaj jen tak za tím prvním...Prostě jde jen o to aby si na tu deku zvykly a cítili se v ní bezpečně

pája

Pro Aninu

(Anďa+Lussy, 18. 3. 2007 18:58)

Ahojky,hračky mít samozdřejmně může!Já Lussy tam dávám dřevěné věci co se neštěpí.(I domeček pro morče je taková hračka,ono si ho hryže,zvedá skáče na něj..)Urřo tam nedávej provázky,látku a myslím, že se na to moc nehodí ani plast.Morčečí hračky se nejvíce využijí ve výběhu,tam můžeš použít i knížky,leporela atp.

Morčata

(Anina, 8. 3. 2007 21:30)

Myslim kolečka a tak dál.........Odepiš

Morčata

(Anina, 8. 3. 2007 21:29)

Může mít morče náké hračky odepiš.